KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 16642002
*
nr 1664 2002
Aage Bernhard Fredriksen
(1883-1963), Danmark
Gouache, Arilds fiskeläge. Monogramsignerad -47. Bildmått: 39x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
Aage Bernhard Fredriksen, dansk bildkonstnär född 1883, död 1963.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Bevakningspris:
ÄR EJ UPPNÅTT
Aktuellt bud:
Inga bud (per 17:06:47)
Uppdatera
Visning
fredag 29/11, lördag 30/11, söndag 1/12 och måndag 2/12
Auktionen
avslutas:
måndag 2 december kl 18:28:55
- Mitt bud
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 800 kr
Göteborg Begär offert för hemleverans
Helsingfors 800 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Tema
- Konstnär/Designer
Aage Bernhard Fredriksen
Aage Bernhard Fredriksen, dansk bildkonstnär född 1883, död 1963.
Läs mer om Aage Bernhard Fredriksen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell arilds fiskeläge danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
6063 Akvarell
A Jegorov, Signerad, flodlandskap, 12x15 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:16
-
6361 Akvarell
Elis Aidanpää. Signerad, daterad -77, "Kyrkbyn", 5..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 20:01
-
6169 Akvarell
Hugo Backmansson (1860-1953), Damporträtt. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
2 december kl 18:32
-
6103 Akvarell
Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:50
-
6121 Akvarell
Lasse Malmlund, ankarjobb. Signerad. Akvarell, bil..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 20:07
-
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:58
*
Aage Bernhard Fredriksen
Aage Bernhard Fredriksen, dansk bildkonstnär född 1883, död 1963.
Läs mer om Aage Bernhard Fredriksen
nr 1664 2002
Aage Bernhard Fredriksen
(1883-1963), Danmark
Gouache, Arilds fiskeläge. Monogramsignerad -47. Bildmått: 39x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
Aage Bernhard Fredriksen, dansk bildkonstnär född 1883, död 1963.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Bevakningspris: |
ÄR EJ UPPNÅTT |
Aktuellt bud: | Inga bud (per 17:06:47) Uppdatera |
Visning |
fredag 29/11, lördag 30/11, söndag 1/12 och måndag 2/12 |
Auktionen avslutas: |
måndag 2 december kl 18:28:55 |
- Mitt bud
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 800 kr
Göteborg Begär offert för hemleverans
Helsingfors 800 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 800 kr
Göteborg Begär offert för hemleverans
Helsingfors 800 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
- Tema
- Konstnär/Designer
Aage Bernhard Fredriksen
Aage Bernhard Fredriksen, dansk bildkonstnär född 1883, död 1963.Läs mer om Aage Bernhard Fredriksen
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell arilds fiskeläge danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden skandinavien skandinavisk täckfärg vattenfärg
-
6063 Akvarell
A Jegorov, Signerad, flodlandskap, 12x15 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 18:16 -
6361 Akvarell
Elis Aidanpää. Signerad, daterad -77, "Kyrkbyn", 5..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 20:01 -
6169 Akvarell
Hugo Backmansson (1860-1953), Damporträtt. Signera..//
Auktionen avslutas
om två veckor
2 december kl 18:32
-
6103 Akvarell
Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:50 -
6121 Akvarell
Lasse Malmlund, ankarjobb. Signerad. Akvarell, bil..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 20:07 -
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
25 november kl 19:58